افزودن محتوا...

شهرداری منطقه 2 ارومیه

منطقه 2 شهرداري یکی ا ز مناطق پنجگانه شهرارومیه است که در شمال شرقی شهر واقع شده و داراي 2ناحیه شهري می باشد و حدودا 12 % ا ز سطح کل ارومیه را شامل می شود. این منطقه از جنوب و جنوب شرق محدود به میدان خاتم الانبیا ،بلوار هفت تیر ، بلوار ولیعصر ، بلوار شهدا ، بلوار همافر و از جنوب غرب محدود به خیابان شهید امینی ،بلوار استاد شهریار (جاده انهر) و از سمت شمال و شمال غربی و شرقی به محدوده شهر میباشد. همچنین محدوده شهرك گلمان نیز داخل محدوده عملکردي منطقه 2 میباشد.

موقعیت فرهنگی و اجتماعی منطقه بخش عمده مردم از اقشار کم درآمد و کارگری و تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام ( ره ) است. عمده کاربری این منطقه مسکونی، راه و بزرگراه و فضای سبز می باشد.

از لحاظ شهرسازی دارای پهنه های نامنظم و غیر اصولی و تفکیکها به صورت قولنامه ای می باشد و بافت معماری و ساخت و ساز اکثراً یک الی دو طبقه و ساخت و سازهای بدون مجوز و قولنامه ای و سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی است. سکونتگاههای غیررسمی و حاشیه نشینی  شامل علی آباد ، حسین آباد ، اسلام آباد 1و2 ، وکیل آباد و کوی های سالار و لاله و قره باغی منشعبات جاده سلماس پشت ناحیه انتظامی وکشتارگاه و کوهنورد است که مضرات تشکیل حاشیه نشینی وعدم رعایت اصول شهرسازی در ساخت و سازها باعث از بین بردن کاربریهای ممنوعه و تخریب زمینهای زراعی و باغات شده است. قسمت اعظم منطقه در اثر رشد سریع ساخت و ساز به صورت شتابان و دفعتی شکل گرفته است. قسمت‌های قدیمی منطقه که حاشیه کم را شامل می‌شود به اوایل دهه 40 برمی‌گردد.

این منطقه با جمعیت حدود 200 هزار نفر ( حدود 25 % از جمعیت کل شهر ارومیه ) و با وسعتی حدود 2هزار هکتار بر اساس داده هاي آماري  را در خود جاي داده است. این در حالی است که انبوه ساختمانهاي آماده و نیمه وقت  درآینده اي نزدیک جمعیت منطقه را به مرز 400 هزار نفر خواهد رساند.

اين منطقه به لحاظ طراحی شهری اگرچه عرصه مشكلات بيشتری در فعاليتهای عمرانی است اما به عنوان ساختگاهی قديمی، با اهميت و داراي ويژگی های آب و هوايی، زمينه و اقتضای كارهای عمرانی بيشتری را داشته و دارد. با اين همه مجموعه شهرداری منطقه دو در گير و دار تمامی اين مشكلات وظايف عمرانی و بهسازی منطقه را با جديت دنبال كرده است. برای برنامه ريزی و اجرای طرحهای عمرانی هماهنگی، همكاری و همفكری با نهادهای منطقه ای از جمله فرمانداری، شركت آب و فاضلاب، آموزش و پرورش، مخابرات، برق و گاز و ديگر ارگانها در دستور كار منطقه قرار داشته و دارد چرا كه اين نوع هماهنگی ها كه ضرورت كارهای عمرانی است، بسياری از مشكلات بعدی را از ميان بر می دارد و طرحها را از جامعيت بيشتر برخوردار می سازد.

توسعه فضاي سبز به عنوان يكی از ويژگيها و وجوه تمايز منطقه دو با ايجاد بوستان های تازه و هرس نهال و درختان بيشتر همراه با حفظ و رسيدگی به فضاي سبز و انبوه درختان موجود، توسعه و ترميم راههای دسترسی جهت سهولت سفرهای بين شهری و نيز انجام خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به منظور پاسخگويی به نيازهای اساسی شهروندان به ويژه نسل جوان از محورهای اصلی برنامه های عمرانی منطقه بوده است.از همين رو شهرداری منطقه دو در سالهای اخير بيشترين كار و تلاش را در آبادانی منطقه حفظ جايگاه آن با توجه به عموميت منطقه به عمل آورده است.

 ونیز در حوزه انفورماتیک با همکاری سازمان فاوا جهت تسریع  امورات شهروندان و خدمت رسانی بهتر و تکریم ارباب رجوع  در سطح منطقه ، پروژه هایی از قبیل ممیزی املاک و اراضی ، GIS ، راه اندازی سیستم شهرسازی و اتوماسیون دبیرخانه تحت وب و ساماندهی اطلاعات بایگانی و ایجاد بانک جامع اطلاعاتی در نرم افزارهای مورد اشاره اجرا شده است.

آمار بازدید
دی ان ان